


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Resistance | 40 mΩ |
| Height | 1.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 6.8 A |
| Max Power Dissipation | 3.9 W |
| Power Dissipation | 3.9 W |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.407 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.5 A |
| Rds On Max | 40 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 4.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 25.3 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 4.6 ns |
| Rise Time | 5 ns |
| Gate Charge | 24.2 nC |
| Drain to Source Resistance | 40 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3816
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13877
Ext.Price$1.13877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13877 | $1.13877 |
| 10 | $0.72583 | $7.25830 |
| 25 | $0.63926 | $15.98150 |
| 50 | $0.56301 | $28.15050 |
| 100 | $0.49586 | $49.58600 |
| 300 | $0.44111 | $132.33300 |
| 500 | $0.39241 | $196.20500 |
| 1000 | $0.34710 | $347.10000 |
| 3000 | $0.31996 | $959.88000 |
| 5000 | $0.29495 | $1474.75000 |
